Zagun İş Güvenliği Ekipmanları

Güvenlik Ağlarının Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Güvenlik Ağlarının Önemi ve Kullanım Alanları Nelerdir

Günümüzde kullanımı yaygınlaşan güvenlik ağı sistemleri inşaatlarda malzeme düşmelerini önlemenin yanı sıra sahada bulunan personeli olası düşme riskine karşı korur. Güvenlik ağları TS EN 1263-1 belgeli olmalıdır.  Güvenlik ağları,  personel düşmelerinde yüksek önem taşır ve hayat kurtarır. Hem işverenin hem işçinin maddi manevi kayıplarını önlemek amacıyla uygulanması zorunludur.

Güvenlik ağları, pasif düşme durdurma sistemleri içinde en etkili genel güvenlik önlemi olarak geliştirilmiştir. Buna bağlı olarak da kullanım alanları oldukça geniştir. Güvenlik ağının dış cephelerde kullanılması dışında tehlike arz eden asansör, şaft boşluğu ve galeri boşluklarında da kullanılmaktadır. Aynı zamanda balkon, merdiven boşlukları, seralar, tarihi eser binalarda parça düşmesini önlemek amacıyla, park oyun alanları gibi birçok çeşitli alanda kullanılabilir. Taşıyacağı yüke göre ip kalınlığı ve göz aralığı belirlenebilir. TS EN Standardına göre insan düşmesini önlemek amacıyla kullanılan ağ mutlaka 6mm 10×10 polyamid ağ olmalıdır.

Büyük ve yüksek binalar, çatılar, köprüler, iskeleler, inşaatlarda yüksekten düşmeler olması halinde yere çarpmayı engellemek ve düşeni yakalamak gibi önemli bir koruma görevi yapmaktadır. Güvenlik ağları en ekonomik ve en uygun güvenlik önemi olarak düşünülmektedir.

Ancak UV ışınlarına maruz kalma nedeni ile güvenlik ağlarında oluşan yaşlanmanın, onların sadece belli bir zaman için açık hava şartlarına maruz kalabileceği ve sonra kullanımını denetlemek açısından bazı deneylere tabi tutulması gerektiği gerçeğine de dikkat edilmelidir.

Buna göre gerekli deneyler yapılmaktadır ve TSE Belgeli ürünler kullanılmalıdır.

GÜVENLİK AĞI TESTLERİNDE BEKLENTİ
TS EN 1263-1 Standardına göre inşaat güvenlik ağlarının testlerinde beklenti, 100 kg ağırlığın 7 metre yükseklikten düşmesi halinde ağırlığı yakalayabilmesi ve güvenlik ağının kopmamasıdır. İnsan yakalamada kullanılacak olan güvenlik ağı 6mm ip kalınlığı 10×10 cm göz aralığında makine örgüsü polyamid ağlardır. Güvenlik ağı üzerine talep edildiği taktirde 2mm ip kalınlığı 2×2 cm göz aralığı bulunan malzeme örtüsü ağ kullanılmaktadır. Bu malzeme örtüsü ağ küçük parçaların ve malzemelerin düşmesini önlemektedir.

Benzer İçerikler

Halil Rıfat Paşa Mah.Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat : 10/11 No.1583 Okmeydanı-Şişli-İstanbul